Balık tutmak adına, balık tutulacak yerler, malzemeler ve balıkçılık gezi bloğu

Surf Casting nedir, Nerede ve nasıl yapılır

Balıkçılık Çeşitleri Surf Casting 0
surfcasting-nedir

Surf casting kısaca halk dilinde kıyıdan, uzaklara yapılan atış disiplinine denir. Surf casting kamışlar için minimum boy önerisi 4.20 mt olmalı. Karbon bir kamış olmalı ve atarı yüksek olmalı. Ortalama 200 gr atarlı bir kamış işinizi görecektir. 200 gr atmanıza gerek kalmayacak çoğu zaman. 150 gr ile işi bitirebileceksiniz. Unutmayın ne kadar büyük ağırlık takarsanız o kadar fazla yorgunluk yaratır. Tabiki rüzgarın yönüne bağlı olarak sizin ağırlığınız da değişkenlik gösterecektir.

Surf casting için seçeceğiniz oltanın ucunu oltaya göre seçebilirsiniz. Yumuşak uç seçerseniz balık vuruşlarındaki hissiyat daha fazla olacaktır. Ancak ufak balığı hissetme olasılığınız birhayli azdır.

Surf casting aslında bir nevi dalgaya karşı yapılan atış olarakta bilinir. Takımın uzun mesafeye atılması her zaman balık tutma ihtimalinı arttırmaz. Bu durum tamamen meranın tabanı ve dalganın durumuyla alakalı bir olaydır. Deniz tabanı sığ ve hemen derinleşmeyen bir yapıya sahip ise uzun mesafe atışı yapmalıyız. Eğer deniz tabanı çabuk derinleşen bir yapıya sahip ise yakın mesafe atışı yapmalıyız.

Bazı durumlarda dalgalar denizin tabanında çok fazla akıntıya ve gelgite sebep olur. Deniz tabanında karışıklık oluştuğu için  balıklar kıyıya fazla sokulmak istemezler. Bu sebeple, ilk dalganın kırıldığı yerin arkasına atış yapmak gerekir.

Surf casting için makinayı seçerken bilye, devir ve makinaya sarılacak misina miktarına dikkat etmelisiniz. Surf casting için genelde 0.35mm misina kullanılır. Atış yaparken oltaya abanacağınız için misinanın kopmaması gerekir. Takım yaparken de buna göre yaparsanız hem takımı koparmamış hemde ağırlığı kaybetmemiş olursunuz.

surfcasting-nedir

surfcasting nedir nasıl yapılır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır. Tema : BbioonThemes