Balık tutmak adına, balık tutulacak yerler, malzemeler ve balıkçılık gezi bloğu

Mırmır Balığı Yakalamak, İğne ve yem seçimi

Tuzlu Su Balıkları 0
mirmir-baligi-yakalamak-igne-ve-yem-secimi

Denizlerin altın balığı mırmır kumluk alanda avlanan, kıyılara kadar yaklaşan ve kafası aşağıya eğik bir balık çeşididir. Kumda bulduğu yiyecekler ile beslenir. Mırmır’ı kumluk olan hemen hemen her yerde avlayabilirsiniz. Haziran başından Eylül sonlarına kadar av verir.

Mırmır avlamak için

Ay olan geceleri ve rüzgarın denize doğru estiği, hafif dalgalı denizi tercih edebilirsiniz. Tabi bu bir varsayım. Mırmır genelde gece 11 ile sabah suyuna kadar güzel av verir. Gün batımıyla av başlar ancak genelde ufak gelir. Mırmır kumu sürekli eşeler. Yem ile oynamayı sevdiği için oltaya ilk seferde vurmaz. Önce yemi çeker sonra tek seferde yemi yutar. Oltanızı denize salladıktan sonra oltanızı yatay tutarak yemlerinizi kuma iyicene yatırmalısınız. Mırmır ‘ın kafası sürekli aşağıya baktığı için, siz oltanızın ucunu havada tutarsanız balık yemlerinizi göremeyecektir.

Mırmır takımında tercih edeceğiniz iğne yan ağızlı olmalı. Biz 4 numara Japon iğnesi Maruto kullanıyoruz. İğne açma yapmadığı için 1 takımı çok sefer kullanabilirsiniz.

maruto-igne-4-numara

Mırmır takımı en az 3 köstekli olmalı. anabeden 0.35mm, köstekler 0.30mm kullanabilirsiniz. Bedeni ufak tutarsanız yem takarken, özellikle kayalık bölgede avlanıyorsanız rahat edersiniz.

Kullanılacak yemler

Yemlerin başında kum kurdu gelmekte. Ulaşılması kolay olduğu için sahilden, dalganın bittiği yerin 1 karış yukarısından 10 cm kadar kazarak çıkarabilirsiniz. Kurtların boyu ufak olmamalı. Ne kadar büyük kurt o kadar büyük balık. Eğer bulabilirseniz kaya kurdu kum kurduna oranla %500 daha etkilidir. Etkili olmasındaki sebep, kaya kurdunda aksiyon çok fazladır. Su altında kendini hemen belli edip, çok çabucak hedef olabilmekte. Kaya kurdunu ise kayalıkların denize değen kısımlarında, kayalıkların üzerindeki yosun ve kum karışımı olan kısımları ıspatula ile kazıyarak çıkarabilirsiniz. Büyük olmasına dikkat edin. Küçükleri almayın. Küçük kurtlar iş yapmamakla birlikte zamanınızı boşa geçirmenizi sağlıyor. En son tercih boru kurdu olmalı. Boru kurdu, kum kurdu ve kaya kurduna göre tazeliği daha az olduğu için onlar kadar iş yapmaz.

Hepinize rast gelsin. Lütfen limit altı balıkları doğasına geri salın.

mirmir-baligi-yakalamak-igne-ve-yem-secimi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır. Tema : BbioonThemes