Balık tutmak adına, balık tutulacak yerler, malzemeler ve balıkçılık gezi bloğu

Lrf Balık Avı Stilinde Kullanılacak Ekipmanlar

Balıkçılık Çeşitleri Light Rock Fishing (LRF) 15
lrf

Lrf (Light Rock Fishing) balık avı stili kısaca hafif takımlarla yapılan balık avlarına verilen isimdir. Bu stil ile tuttuğunuz balıkları bir trofe tutmuşcasına keyif alabilirsiniz. Lrf stilinin amacı hafif oltalar ve hafif ağırlıkta kurşunlar kullanarak av yapmanızdır. Örneğin 2 gr yem ve 2,5 gr jig head kullanarak 4,5 gr atış yapabilirsiniz. Tabi bu stili kullanabilmek için kullandığınız oltanız, makinanız ince olmalı. Ve makinaya göre misina veya ipiniz ince olmalıdır. Unutmamanız gereken en önemli faktör kullandığınız misina veya ip ne kadar ince ise uzak erim ve hissiyat artacaktır. Benim kendi önerim 8 kat örgü ip kullanmanız olacaktır. 0.08mm yeterli olmaktadır.

  • Olta : Lrf oltalar genellikle 0 gr atar değerinden başlıyor, 14 gr’ a kadar çıkıyor. Ortalama bir lrf kamış için 3-12 gr aralığı yeterli olmaktadır. Yeni başlayacak arkadaşlar için ilk başta çok iyi kamışlar önermiyoruz.
  • Makina : Makina için genellikle 1000 – 2500 arası makinalar öneriliyor. Eğer her stil için ayrı bir makina alacaksanız 1000 lik makina öneriyoruz. Unutmayın ne kadar hafif makina o kadar az yorgunluk.
  • Misina veya ip : Lrf stilindeki en önemli faktörlerden bir tanesidir. Genellikle çok fazla tartışmaya sebep olmuştur. İp mi misina mi ? Benim tavsiyem ip olacaktır. Uzak erim konusunda ip ile misina arasında çok bir fark bulunmamaktadır. Ancak hissiyat konusu tamamen ipten yanadır. Nedeni ise ipte esneme payı olmadığı için balığın tüm hareketlerini kamışınızın ucunda hissedebilirsiniz.
  • Jighead & Zoka : Lrf stilinde balık avı yapacağımız zaman silikon yemlerimizi jigheadlere takarak atışlar yaparız. Jighead iğneli bir kurşun çeşididir. Jighead seçimi yaparken meranın derinliğine göre seçim yaparız. Örneğin 4 gr jig headi 2gr jigheadden daha uzağa atarız. Ancak meramız derin değilse veya yosun fazla ise 4gr çabuk batacağı için avantajımız kalmayacaktır. Av yapmadan önce kalitesiz jighead kullanarak derinliği ölçmeniz tavsiye olunur. Başlangıçta pahalı jighead kullanmayın. Örneğin tanesi 1-2 tl olan jigheadler işinizi görecektir. İlk başlangıçta gidip de owner cultiva vb almayın.
  • Yapay Kokulu Yemler : Balığı kokusu ile kandıran yemlerdir. En yaygın kokulu yemler Berkley gulp & İsome olarak geçer. Bu yemlerin kullanım yerleri vardır. Bu yemlerin Özellikleri Bulunduğu ortama koku yayarak, balığı hırçınlaştırmaktadır.
  • Yapay kokusuz Yemler (Rapala & Jig) : Lrf stilinde balığı kandırma yöntemi olarak geçen bir diğer yöntem ise rapala ve jig yöntemidir. Yani sahte balık ile yapılan avlardır. Bu stili kullanabilmek için meradaki balıkları bilmeniz gerekir. Bu avlanma yönteminde, sahte balığı (rapala) yüzdürmek çok önemlidir. Çünkü denizdeki balık sizin yeminizin yüzüşüne göre balığa yapışır.
  • Assist (Hırsız) iğne : Çok basit gelebilir ancak kokulu yemler ile avlanıyorsanız, balığı yakalamanız için gerekli olan bir uygulamadır. Hırsız iğne, yemin arka tarafına, Jighead e stoper ile takılarak kullanılır. Balık yeme arkadan yutmaya geldiği için sadece jighead kullanmak bazı durumlarda yetersiz kalmakta. Bunun için balığın arka tarafına hırsız iğne bağlanırsa balığı kaçırma şansınız çok az olacaktır.
  • Klips : Klips kullanmak bazı yerlerde gerekli olduğu gibi bazı durumlarda gereksizdir. Örneğin sürekli yem değiştirecekseniz kullanabilirsiniz. Ancak Tek jighead takıp, sadece yapay yeminizi değiştirecekseniz klips kullanmanıza gerek kalmaz. Klips kullanmak, balığın aksiyonunu bozacağından fazla kullanmamanızı öneririz.
  • Balıkçı Pensesi : Diyelim ki balığı tuttunuz, balık yemi boğazına kadar yutmuş, ne yapacaksınız ? Yanınızda bir pense bulundurmak her ortamda sizi bir adım öne geçirir.

 

Lrf stilinde av yapmak için her türlü soru veya sorun için bize yazabilirsiniz. Elimizden gelen özeni göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır. Tema : BbioonThemes