Balık tutmak adına, balık tutulacak yerler, malzemeler ve balıkçılık gezi bloğu

Kumburgaz Balık Avı yapılacak yer

Avlak Yerleri İstanbul Balık Avı 21
kumburgaz-balik-avi

Kumburgaz, balık denilince ilk akla gelen bölgelerden birtanesidir. Özellikle Kumburgaz gece pazarının oradaki kayalıklar balık tutmak için biçilmiş kaftandır. Yan yana 2 tane kayalık yol vardır. %90 oranında balıkçılar sağdaki kayalığa çıkarlar. Nedeni ise sağ taraftan açığa olta atılması. Yan yana 2 kayalık yol arasında birde dere bulunmaktadır. Derenin girişinde şamandıralı olarak avlanabilirsiniz. Kayalık olduğu için eşkina tutma olasılığınız çok yüksek. Kiloluk dahi tutabilirsiniz. Tabiki ortam şartları müsait olmalı. Gürültü az seviyede olmalı, ay ışığı olmamalı. Eşkinanın yanında oltanıza levrek dahi gelebilir. Ayrıyetten takoz istavrit tutmanız hiç içten bile değildir.

Sağdaki kayalıklardan açığa attığınız zaman, zemin kumluk olduğu için mırmır alabilirsiniz. Mırmırın yanı sıra mevsimine göre kalkan da alabilirsiniz. Lüfer zamanı Ağustos ayının ortalarına doğru başlar. Mırmır aldığınız kadar lüfer veya çinekop ta alabilirsiniz. Tabiki lüfer ve çinekop için taze balık filetosu atmalısınız. Su üstünde ise zargana yakalama şansınız var. Güneş batmadan önce ekmek ve kefal takımı ile kefal yakalayabilirsiniz.

Kumburgazda yem bulma şansınız biraz az olsa da sahil tarafından kum kurdu çıkarıp yem olayını bedavaya getirebilirsiniz. Kum kurdunun yanı sıra kayalıkların üzerinden kaya kurdu çıkarıp avınızı daha iyi sonuçlandırabilirsiniz. Hiçbirşey çıkaramam diyorsanız, balıkçınızdan boru kurdu alıp gelebilirsiniz.

Geceleri serin olduğu için yanınızda yelek olması sizin için muhteşem olacaktır.

1. oltamızı suya attık. Yemlide dipte beklerken bizde tabiki boş durmuyoruz. Spin veya lrf disiplininde at çek olayına başlıyoruz. Tabiki rüzgarın şiddeti bu disiplinlerde avlanmaya müsaitse. Özellikle spin disiplininde avlanmanızı öneririm. Burada dere olduğu için Levrek veya lüfer balıkları dereye kıstırıp, ziyafet yapabiliyor. Levrek su üstünde çokça görülmüştür. Spin denemeleri yaparak kiloluk levrek kapmanız olası bir durumdur.

Kısaca kumburgazda mevsimine göre yakalayabileceğiniz balıklar;

Mırmır

Eşkina

İstavrit

Lüfer

Levrek

Kalkan

Kefal

Zargana

Herkeze rastgelmesi dileği ile…

kumburgaz-balik-avi

kumburgaz balık avı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır. Tema : BbioonThemes