Balık tutmak adına, balık tutulacak yerler, malzemeler ve balıkçılık gezi bloğu

Elektrik Balığı Nedir, Nasıl Elektrik Üretir

Tatlı Su Balıkları 12
elektrikbaligi
Elektrik balığı, son derece tehlikeli bir türdür. Genellikle insanlar elektrik balığının her ne olursa olsun bu kadar tehlikeli olacağını düşünmezler.  Elektrik balığı, son derece farklı yöntemler sayesinde insan vücudunda elektrik üreterek avlanan bir balıktır. Ürettiği elektrikle birlikte deniz içinde diğer canlılardan rahat bir şekilde korunur. Tatlı su balığı olan elektrik balığı Güney Amerika bölgesinde oldukça yaygın olarak bulunmaktadır.
Silindirik ve orta uzunlukta olan elektrik balıkları büyük bir elektrik gücüne sahiplerdir. Elektrik balığının sırt bölgesinde, karın bölgesinde ve yan bölgelerinde yüzgeçler bulunmamaktadır. Bu nedenle aslında çok hızlı hareket etmezler. Fakat savunma mekanizmaları güçlü olduğu için kolay kolay av olmazlar. Yapılan araştırmalara göre günümüze kadar elektrik balığı, boy olarak en fazla 2,5 metre kadar ölçülmüştür. Bunun yanında bu balıklar yine ağırlık olarak ise yaklaşık  25 kilo kadar ölçülmüştür. Geniş ve oldukça oval bir kafa yapısına sahiptir. Bu şekilde avına çarparak  ve avını şoklayarak öldürür. Elektrik balığı, solunumunu ağzında bulunan kan damarlarında yaparak yaşamını sürdürür. Solunumunu direk damar yolu ile yaptığı için az oksijende bile hayatlarını kolay bir şekilde sürdürebilirler. Bu balıklar yaklaşık on dakikada bir suyun yüz yine çıkarak ortamdan hava alırlar ve bu şekilde sürekli yaşamını sürdürürler. Elektrik balığı suyun dibine fazla inemeyeceği için genellikle su üstünde yaşarlar
Elektrik balığının vücudunun birçok bölgesinde elektrik kaynağı arklar bulunur. Bu arklar sayesinde elektriği iletebilirler. Elektrik balığının üzerinde bulunan elektrik organları sayesinde küçük küçük birçok elektrik üretir ve hepsini toplayarak gerekli yerde kullanır. Elektrik balığı saldırı anında 500-600 voltluk bir elektrik oluşturabilir.
Elektrik balığı çiftleşmek için partnerini salgıladıkları elektrik ile ararlar. Bu özellikleri ile hemen bir partner bularak hızlı bir şekilde çiftleşebilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır. Tema : BbioonThemes